Washington, D.C./pl

From Wikimania 2012 • Washington, D.C., USA
   Ogólne informacje      Historia      Topografia i klimat      Transport      Miejsca      Kultura i sport      Atrakcje turystyczne      Gdzie zjeść?      Gdzie się napić?      Telekomunikacja    

Washington, D.C. w Wikipedii: English · Afrikaans · العربية · Български · Català · Česky · Deutsch · Ελληνικά · Español · فارسی · Français · עברית · हिन्दी · Italiano · 日本語 · ქართული· 한국어 · Македонски · Polski · Português · Русский · Türkçe · Tiếng Việt · 中文

Siedzibą Kongresu Stanów Zjednoczonych jest Kapitol

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii, potocznie nazywany Waszyngtonem, Dystryktem lub po prostu D.C. to stolica Stanów Zjednoczonych. Miasto zostało założone 16 lipca 1790 r. Istnienie dystryktu federalnego, mającego służyć za stałą stolicę państwa, funkcjonującego odrębnie od administracji stanowych, sankcjonuje Artykuł pierwszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Miasto Waszyngton stanowiło pierwotnie odrębną jednostkę samorządową znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii, dopiero uchwała Kongresu z 1871 zespoliła je z Terytorium, powołując do istnienia całość nazwaną Dystryktem Kolumbii. Dlatego też, choć według prawa zwie się "Dystrykt Kolumbii", powszechnie znane jest jako "Waszyngton, D.C." Leży na północnym brzegu rzeki Potomak, graniczy ze stanami Wirginia (na południowym zachodzie) oraz Maryland (z pozostałych stron). Ma 601 723 stałych mieszkańców, jeżeli zaś uwzględnić dojeżdżających do pracy z sąsiednich osiedli, liczba ludzi przebywających w jego obrębie wzrasta w dni robocze do ponad miliona. Obszar Metropolitalny Waszyngtonu, którego Dystrykt jest częścią, liczy 5,4 mln ludzi i stanowi ósmy pod względem wielkości obszar metropolitalny w kraju.

Waszyngton jest kulturalnym i technologicznym centrum Ameryki Północnej, znajdują się tu liczne muzea, biblioteki i inne instytucje kulturalne. Jako siedziba rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, stanowi ważny ośrodek mediów krajowych oraz międzynarodowych. W 2012 roku w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie, co daje uczestnikom konferencji niepowtarzalną okazję zobaczenia Waszyngtonu od środka podczas pracowitej kampanii wyborczej.

Międzynarodowe miasto

Na terenie Waszyngtonu znajdują się główne ośrodki trzech gałęzi władzy federalnej: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz wiele oddziałów organizacji krajowych i międzynarodowych. Ulokowało się tu 174 ambasad, z których aż 59 znajduje się w części Massachusetts Avenue. Są tu też naczelne siedziby organizacji takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Organizacja Państw Amerykańskich (OAS), Międzyamerykański Bank Rozwoju czy Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO). Jako miasto międzynarodowe jest domem dla dużych społeczności imigrantów, w tym drugim największym skupiskiem Etiopczyków po za Etiopią. Innymi żródłami imigrantów są: Wietnam, Salwador, Meksyk, Dominikana i Kolumbia[1]. Waszyngton zamieszkują zarówno katolicy, baptyści, prawosławni, muzułmanie (10,6%) oraz wyznawcy judaizmu (4,5%).

Technologia

Od czau gdy w znajdującym się niedaleko Dulles siedzibę założyła firma AOL, DC stał się ośrodkiem nowoczesnych przedsiębiorstw. W artykule Huffington Post miasto określono jako "Krzemowy Kapitol"[2] - nawiązując do Krzemowej Doliny w Kalifornii i Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Wśród firm mających swoje siedziby w DC należy wymienić: LivingSocial, Clearspring i JackBe. W rządzie federalnym, członkowie administracji Obamy poszukują oprogramowania open source, co zmniejsza biurokrację oraz koszty. Waszyngton ma także bardzo aktywną społeczność wolnego oprogramowania i kultury. Odbywają się tu regularne spotkania DC tech - ostatnie z nich to DrupalCon 2009, RubyNation 2011, JSConf 2010, Gov 2.0 Expo, American Libraries Association (ALA) 2010 Conference i International Semantic Web Conference (ISWC 2009).

Bezpieczeństwo

Poziom bezpieczeństwa w Waszyngtonie jest na impunującym poziomie, szczególnie w północno-zachodnim kwadrancie terytorium federalnego, gdzie odbędzie się większość konferencji. Morderstwa występują tu na najniższym poziomie od 1966 roku.[3] W sumie liczba popełnianych zbrodni zmalała w latach 1995-2007 o 47%. W tym samym czasie liczba przestępstw przeciw mieniu, takich jak kradzieże czy rabunki, obniżyła się o ok. 48%. Wiele dzielnic, takich jak Columbia Heights czy Logan Circle, raz już dotkniętych plagą przestępstw, zdąża ku stabilizacji, ulegając przeobrażeniu w bezpieczne, pełne życia miejsca z uwagi na procesy gentryfikacyjne. Z transporu publicznego chętnie korzystają tu miliony osób dojeżdżających do pracy jako bezpiecznego środka transportu, w przeciwieństwie do innych dużych miast w USA, gdzie transport publiczny jest związany z przestępczością. Opinia o Waszyngtonie jako raju dla przestępców w dużej mierze stała się już nieaktualna. Waszyngton znajduje się także w strefie huraganów jednak podczas konferencji nie będzie to ich główny sezon. Uczestnicy konferencji mogą śmiało przyjechać do stolicy kraju i spodziewać się bezpiecznego i przyjemnego pobytu.

Uwagi

Fragmenty powyższego tekstu zostały zaczerpnięte z artykułu w Wikipedii o Waszyngtonie.

  1. DC Population by Country of Origin, D.C. Office on Latino Affairs
  2. "Silicon Hill: The Rise of the New Washington, DC Tech Scene" by Raymond Schillinger. Published and accessed, 3 marca 2011.
  3. Duggan, Paul, "Lanier pleased with DC's improvement in homicide cases", The Washington Post, 1 styczni 2010

Zobacz także

Linki zewnętrzne