بورسیه‌ها

From Wikimania 2012 • Washington, D.C., USA
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Scholarships and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
Update: The scholarship applications are now closed and under review by the Scholarship Committee. Recipients will be notified in early April. Thanks to all the great applicants; we appreciate your patience!برنامه بورسیه سال ۲۰۱۲ ویکی‌مانیا

تصویری از واشنگتن دی.سی


هشتمین کنفرانس سالانه بین المللی ویکی‌مانیا، در تاریخ ۱۵ تا ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۲ برگزار می شود. این کنفرانس در دانشگاه جورج تاون واشنگتن دی.سی ایالات متحده آمریکا خواهد بود. بنیاد ویکی‌مدیا و تعدادی از زیرشاخه‌های آن (مانند ویکی‌مدیا اتریش، آلمان، سوئیس، مجارستان، فرانسه، پادشاهی متحده و اسرائیل) تعداد محدودی بورسیه در مورد در نظر گرفته‌اند.

هر دو بورسیه‌های کامل و جزئی برای ویکی‌مانیا ۲۰۱۲ در دسترس هستند:

 • کمک هزینه کامل شامل سفر رفت و برگشت، اقامت در خوابگاه و ثبت نام را می شود.
 • بورسیه جزئی شامل یارانه تا €۳۰۰ از هزینه های سفر است.

اهداف برنامه

 • ایجاد یک کنفرانس بین المللی موفق در ۲۱۲ برای ویکی‌مانیا
 • پشتیبانی از ویکی‌مانیا با تشویق شرکت کنندگان علاقه مند
 • غنی سازی کنفرانس با حضور گروههای گوناگون شرکت کنندگان در جنبش ویکی‌مانیا

درباره برنامه کمک هزینه تحصیلی

مایل به ملاقات با گیرندگان گذشته هستید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بورسیه تحصیلی متقاضیانی که موفق بوده اند، با برخی از دریافت کنندگان کمک هزینه تحصیلی چند سال گذشته ملاقات کنید! ادامه ...

صلاحیت (چه کسانی می توانند درخواست کنند):هر مشارکت کننده فعال پروژه ویکی‌مدیا و / یا داوطلب ویکی‌مدیا در هر ظرفیت دیگر، از هر نقطه در جهان که واجد شرایط، در نظر گرفته شده است. شرکت کنندگان در دانش نامه های دیگر رایگان، نرم افزارهای رایگان، مشترک و / یا طرح های آموزشی نیز تشویق می شوند.

انتخاب: تمامی درخواست کننده گان بورسیه توسط تیم/کمیته بررسی بورسیه ها بررسی خواهد شد.معیارهای انتخاب دریافت کنندگان کمک هزینه تحصیلی توسط کمیته بررسی کمک هزینه تحصیلی در مطابق با اهداف و مناطق تمرکز ویکیمانیا و ویکیمدیا تعیین می شود. "انتخاب کمک هزینه تحصیلی" را در زیر برای جزئیات بیشتر در مورد معیارهای انتخاب و فرایند ببینید

آخرین مهلت درخواست: مهلت درخواست برای برنامه بورسیه ۲۰۱۲ ویکی‌مانیا  :۱۶ فوریه ۲۰۱۲ در ۲۳:۵۹:۵۹ یوتی‌سی. درخواست‌های ارسالی بعد از این زمان پذیرفته نمی شود.

برای 'اطلاعات بیشتر' در مورد بورسیه برنامه ویکی‌مانیا ۲۰۱۲، لطفا ازصفحه سوالات و پاسخ‌ها. دیدن کنید

فرآیند

گروه بررسی درخواست‌های بورسیه به نامزدهای درخواست‌های بورسیه بر اساس ویژگی‌های استاندارد امتیاز می‌دهند. پیشرفت زمانی این برنامه به شرح زیر است:

 • ۱۶ ژانویه - ۱۶ فوریه ۲۰۱۲ درخواست‌های بورسیه پذیرفته می‌شوند.
 • ژانویه - تا اوایل مارس ۲۰۱۲ – کمیتهٔ بورسیه درخواست ها را بررسی می‌کنند.
 • پایان مارس درخواست کننده‌ها از تصمیم نهایی کمیته باخبر می‌شوند.

بورسیه‌های بنیاد ویکی‌مدیا به صورت زیر بین نقاط مختلف دنیا تقسیم می‌شوند:

آفریقا ۱۰%
آسیا و اقیانوسیه ۳۰%
کشورهای شوروی سابق ۱۰%
اروپا ۱۰%
خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۰%
آمریکای شمالی ۱۰%
آمریکای جنوبی/لاتین ۲۰%
مناطق از اتحادیه بین‌الملی ارتباطات (آی‌تی‌یو) برگرفته شده‌اند.

همان معیارهای انتخاب (پایین را ببینید) در رده بندی تمام برنامه های کاربردی کمک هزینه تحصیلی استفاده می شود، اما این برنامه ها نسبت به مقایسه با متقاضیان در منطقه است. کمیته بورسیه حق انحراف از این معیار ها را در صورت عدم واجد شرایط بودن متقاضیان را دارا است.

انواع بورسیه ها

هردو کمک هزینه جزئی و کلی برای ویکی‌مانیا ۲۰۱۲ در دسترس خواهد بود.

 • کمک هزینه کامل سفر شامل سفر رفت و برگشت، اقامت در خوابگاه، و ثبت نام جایزه است.
 • کمک هزینه جزئی شامل: جایزه ۳۰۰ یورو برای هزینه های سفر به ویکی‌مانیا.

معیارهای انتخاب برای هر دو نوع از گیرندگان استفاده می شود.در برنامه بورس تحصیلی، تمایل خود را به پذیرش بورس تحصیلی جزئی را نشان دهید. همانطور که ما در حال حاضر قادر به در نظر گرفتن توانائی مالی متقاضی نیستیم، فرض می کنیم که همه کسانی که بورس تحصیلی جزئی راانتخاب کرده اند مایل به گرفتن بورس تحصیلی جزئی می باشند تا برای کسانی که منابع کمتر مالی دارند فرصت برای شرکت در ویکیمانیا داشته باشند.

معیارهای انتخاب ۲۰۱۲

معیارهای انتخاب: معیارهای اصلی
فعالیت در جنبش ویکی مدیا (آن لاین یا آف لاین)
فعالیت در خارج از ویکی مدیا ( در سازمانهای سازگار)
اهداف مشارکت آینده برای شرکت در جنبش ویکی مدیا

متقاضیان درخواست بورسیه در سه بعد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 1. مشارکت کنونی/تاریخی آن‌ها در پروژه‌های ویکی‌مدیا (۵۰ درصد)
 2. مشارکت کنونی/تاریخی آن‌ها در دیگر پروژه‌های دانش‌آزاد، نرم‌افزارهای آزاد و دیگر برنامه‌های آموزشی (۱۵ درصد)
 3. اهداف آیندهٔ آن‌ها با توجه به جنبش ویکی‌مدیا (۳۵ درصد)

فعال در ویکی‌مدیا (۵۰٪)

متقاضیان فعال در پروژه‌های ویکی‌مدیا کسانی هستند که به پروژه‌های بنیاد کمک‌های شایانی کرده‌اند: ویرایشگران، وکیمدین‌ها و اعضای گروه که به ارزش ویکی‌مدیا با تجربه‌ها، دانش و فداکاری چه به صورت برخط و چه خارج از اینترنت افزوده‌اند. کارهای نظیر شرکت در فعالیت‌های شاخه‌های ویکی‌پدیا، دیدارهای اعضای گروه. برای یادآوری این موضوعات در درخواست می‌توانید، از قسمت‌های برخط (مانند ویرایش) و خارج از ویکی‌پدیا (دیدارها، جی‌ال‌ای‌ام و برنامه سفیر کمپوس) استفاده کنید.

۴ = مشارکت‌کننده برجسته، کسی که در ۲ یا چند پروژهٔ بنیاد بسیار فعال است یا تاثیر گذار بوده‌است، فعال بنیاد یا شاخه (یا هر چیزی که اعضای کمیته به عنوان درجه خیلی بالا در نظر بگیرند)
۳ = مشارکت‌کننده درجه بالا، کسی که در یک یا چند پروژه، شاخه یا فعالیت بنیاد مشارکت یا تاثیر زیادی داشته‌است. (یا هر چیز دیگری که کمیته انتخاب به عنوان درجه بالا در نظر بگیرد.)
۲ = مشارکت‌کننده با درجه متوسط، کسانی که در پروژه به صورت پیوسته درگیر بوده‌اند و تاثیر متوسطی روی یک یا چند پروژه، شاخه یا فعالیت ویکی‌مدیا گذاشته‌اند. (یا هر چیز دیگری که توسط کمیته انتخاب به عنوان درجه متوسط در نظر گرفته شود.)
۱ = مشارکت کننده با درجه پایین، کاربرانی با مشارکت اندک و نام کاربری جدید، کاربرانی که مشارکت کمی در پروژه‌ها و فعالیت‌ها ویکی‌مدیا داشته‌اند.
۰ = مشارکت‌کننده نیست، برای نام‌کاربری استفاده می‌شود، که ویرایش اندک داشته یا فاقد ویرایش بوده‌اند و در هیچ یک از اهداف، فعالیت‌ها یا پروژه‌های بنیاد نقشی نداشته‌اند.

فعالیت در خارج از ویکی‌پدیا (۱۵٪)

فعالیت‌های خارج از ویکی‌پدیا فعالیت‌های خارج از ویکی‌پدیای درخواست کننده در رابطه با جنبش ویکی‌مدیا را اندازه‌گیری می‌کند. این شامل همهٔ فعالیت مربوط به آی‌سی‌تی۴دی و نرم‌افزارهای آزاد، موسسه‌های آموزشی و .. می‌شود. این مشارکت‌کنندگان ممکن است، توانایی‌ها یا تلاش‌های خیره‌کننده‌ای را در دیگر جنبه‌های فرهنگ آزاد/جنبش نرم‌افزار آزاد نشان دهند.

این مورد، مقیاسی است برای افرادی که پتانسیلی برای اضافه کردن ارزش به پروژه‌های بنیاد و جنبش نشان داده‌اند، برای کسانی که این پتانسیل را در ویکی‌مدیا یا از طریق آن توسعه می‌دهند یا ایجاد می‌کنند و برای کسانی که به گسترش ویکی‌مدیا در جامعه خود تلاش می‌کنند. اگر در این زمینه فعال هستند، می‌توانند درباره ارگان یا تجربه‌ای که در این زمینه دارند، بنویسند.

۴ = مشارکت زیاد، کسانی که در دیگر بخش‌های مربوط به دانش آزاد، نرم‌افزار آزاد یا فعالیت‌های اجتماعی یا آموزشی که همسو ویکی‌مدیا می‌باشد، بسیار فعال هستند.
۳ = مشارکت متوسط تا زیاد، کسانی که در زمینه دانش آزاد، نرم‌افزار آزاد یا فعالیت‌های اجتماعی یا آموزشی همسو با ویکی‌مدیا پتانسیل زیادی دارند.
۲ = مشارکت متوسط، کسانی که در زمینهٔ دانش آزاد، نرم‌افزار آزاد یا فعالیت‌های آموزشی یا اجتماعی همسو با ویکی‌مدیا به میزانی پتانسیل دارند.
۱ = مشارکت پایین، کسانی که در زمینهٔ دانش آزاد، نرم‌افزار آزاد و فعالیت‌های اجتماعی یا آموزشی همسو با ویکی‌مدیا پتانسیل کمی دارند.
۰ = مشارکت‌کننده نیست، کسانی که در زمینه شرکت در پروژه‌های دانش آزاد، نرم‌افزار آزاد و دیگر فعالیت‌های آموزشی یا اجتماعی خیر ذکر کرده‌اند.

اهداف آینده در مورد شرکت در جنبش ویکی‌مدیا (۳۵٪)

درخواست‌کنندگان در اینجا باید در مورد تاثیر شرکت آن‌ها در ویکی‌مانیا بر فعالیت و اهداف آن‌ها در آینده در قبال ویکی‌مدیا بنویسند. همچنین باید در مورد اینکه شرکت آن‌ها چه تاثیر بر کنفرانس دارد و با شرکت در کنفرانس چه چیزی عاید آن‌ها می‌شوند، توضیحاتی بدهند.

۴ = علاقهٔ زیادی برای درگیر شدن در جنبش ویکی‌مدیا در حرکت رو به جلو نشان می‌دهد. ایده‌های دقیق و مشخص نشان‌دهندهٔ ویژگی‌ها، توانایی‌ها و اهداف این ویرایش‌گر همسو با جنبش ویکی‌مدیا است.
۳ = علاقه زیاد برای درگیر شدن در جنبش ویکی‌مدیا در حرکت رو به جلو. تعداد کمی دیدگاه در حال توسعه که نشان‌گر ویژگی‌ها، توانایی‌ها یا اهداف درخواست‌کننده در مورد جنبش ویکی‌مدیا است.
۲ = میزانی علاقه برای شرکت در جنبش ویکی‌مدیا در حرکت رو به جلو وجود دارد. ایده‌های تار و در حال توسعه نماینگر ویژگی‌ها، توانایی‌ها یا اهداف خاص درخواست کننده در رابطه با جنبش ویکی‌مدیا هستند.
۱ = علاقه کم یا نامفهوم در مورد درگیر شدن در جنبش ویکی‌مدیا رو به جلو، نظرهای نامهفوم یا فکرنشده که درخواست کننده برای نشان دادن ایده‌ها، توانایی‌ها و یا ویژگی‌های خود در رابطه با جنبش ویکی‌مدیا عنوان کرده‌است.
۰ = هیچ همکاری در آیندهٔ ویکی‌مدیا ندارد.

بورسیه‌های شاخه‌های بنیاد

تعدادی از شاخه‌های بنیاد برای مشارکت‌کنندگان ناحیه جغرافیایی خود بورسیه‌هایی در نظر گرفته‌اند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه‌های بورسیه مربوطه مراجعه کنید.

درخواست‌ها همگی از طریق سیستم درخواست بورسیه مرکزی جمع‌آوری میشوند و سپس میان شاخه‌های مختلف بنیاد تقسیم می‌شوند. درخواست‌هایی که در شاخه مورد قبول واقع نشدند به سیستم اصلی باز می‌گردند.

ویکی‌مدیا اتریش:

 • Wikimedia Deutschland:
  • ۱۵ بورسیهٔ کامل برای افراد ساکن در آلمان
 • ویکی‌مدیا فرانسه:
  • €۱۰۰۰۰ برای اعضای شاخه، فرانسه‌زبانان یا ویرایش‌گران فرانسوی یا فرانسوی زبان.
 • Wikimédia Magyarország (مجارستان):
  • ۶ بورسیه کمکی، تا مبلغ ۹۰۰۰۰۰ فرانک مجاری، (حدود ۳۶۰۰ دلار آمریکا) برای کمک‌هزینه سفر، ثبت‌نام و اقامت در ایالات متحده، این بورسیه کمکی، در کنار بورسیه کمکی بنیاد به صورت بین‌المللی قرار می‌گیرد.
 • ویکی‌مدیا اسرائیل:
  • ۴ بورسیه ۲۰۰۰ دلاری، برای کمک هزینه سفر، ثبت‌نام و اقامت در واشنگتن دی.سی
 • Wikimedia CH (Switzerland) ۴۵۰۰ فرانک سوئیس با ۴۸۰۰ دلار برای کاربران سوئیسی فعال یا کاربرانی که به ویکی‌های مربوط به سوئیس فعال هستند مانند ویکی آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی
 • ویکی‌مدیا پادشاهی متحده:
  • £۵۰۰۰ برای بورسیه برای درخواست‌کنندگان از پادشاهی متحده در نظر گرفته شده‌است.

سوالات

برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه بورس ویکی‌مانیا ۲۰۱۲، لطفا صفحه سوالات و پاسخ‌ها را بازدید نمایید.

درخواست

درخواست بورسیه تا ۱۶ فوریه ۲۰۱۲ پایان یافت.